17.12.24 | Rozpočtové opatření č. 12/2024 |
17.12.24 | Výpis z jednání ZO dne 16.12... |
17.12.24 | Schválený střednědobý... |
17.12.24 | Schválený rozpočet 2025 |
28.11.24 | Návrh střednědobého výhledu... |
Češi mohou o voličské průkazy žádat už nyní. Na úřad ani nemusí osobně
Kdy žádat o voličský průkaz
O průkazy mohou obyvatelé žádat už ode dne vyhlášení termínu voleb, takže od 2. května tohoto roku. Komunikovat přitom musí s obecním úřadem v místě jejich trvalého bydliště. O průkaz lze požádat osobně, dopisem, či elektronicky.
V případně osobní žádosti musí volič přijít na úřad nejpozději do 18. října do 16. hodiny. Není nutné předem vyplňovat žádný formulář, úředník žádost poznamená a tím je dostatečně zaevidovaná.
Na poslední chvíli - do kdy se dá žádat o voličský průkaz?
Poslední termín pro podání písemné žádosti je takový, aby byla doručena nejméně 7 dní před volbami.
Osobně lze žádost vyřídit ještě 3 dny před volbami, ovšem musí to být na obecním úřadě v místě bydliště.
Jak požádat o voličský průkaz? Klidně i písemně
Voliči mohou žádat o vydání průkazu písemně. V tomto případě je ale nutné k žádosti připojit i úředně ověřený podpis voliče. Dokument nemá ustálenou formu, mělo by se v něm ale objevit jméno, datum narození, trvalá adresa voliče a případně telefonický nebo emailový kontakt. Volič by měl zároveň uvést, jak si vydaný průkaz vyzvedne.
Buď může na úřad přijít osobně, nechat si doklad zaslat poštou (v tom případě uvést adresu, kam chce doklad zaslat), nebo převzetím pověřit někoho, komu udělí plnou moc, ovšem i tentokrát se svým úředně ověřeným podpisem. Písemná žádost musí na obecní úřad dorazit nejpozději do 13. října. Češi mohou o průkaz žádat také prostřednictvím datové schránky. Obecní úřad začne průkazy vydávat a rozesílat nejdříve 5. října.
Poplatek za voličský průkaz není, ověření podpisu vždy platit nemusíte
Pokud zájemce žádá o ověření podpisu krajský úřad, obecní úřad, úřady městských částí nebo obvodů statutárních měst může dle § 8 odst. 2 písm. f) zákona č. 634/2004 Sbírky požádat o osvobození od poplatků za ověření a nic tedy neplatí. Podpis mohou ověřit i držitelé poštovní licence, Hospodářská komora ČR nebo notáři. Ti ale mohou za úkon požadovat poplatek.
V den voleb může držitel průkazu přijít k urně do jakéhokoli volebního okrsku. Zde komisi odevzdá voličský průkaz a prokáže svoji totožnost a české občanství pomocí pasu, nebo občanského průkazu. Samotný voličský průkaz bez osobních dokladů využít nelze.
Na co nezapomenout
- nelze volit na voličský průkaz vydaný k předchozím volbám, v případě potřeby je nutno o voličský průkaz požádat znovu
- při dlouhodobém pobytu v zahraničí je volič v České republice vyškrtnut a je nutné v případě návratu požádat o průkaz.